Czy wiedzieliście, że…

korytarze logistyczne

Korytarze logistyczne mają kształt bananów?

Przynajmniej w Europie.  Taka koncepcja wywodzi się z opracowania autorstwa grupy francuskich geografów z 1989 roku, w którym pojawia się nazwa Blue Banana dla obszaru urbanizacji o populacji ok. 110 milionów, rozciągającego się przez Europę Zachodnią i Środkową, w przybliżeniu od Północnej Walii przez Wielki Londyn do krajów Beneluksu i wzdłuż niemieckiej Nadrenii, południowych Niemiec, Alzacji we Francji na zachodzie i Szwajcarii do północnych Włoch na południu.

Pomimo późniejszych kontrowersji (ze strony Komisji Europejskiej) co do samej koncepcji, to „banan” przyjął się i na stałe zagościł w terminologii różnych opracowań.

Ostatni raport agencji Cushman & Wakefield (usługi doradcze na rynku nieruchomości – globalnie) rozpracowujący korytarze logistyczne w Europie przewiduje „rozmnożenie bananów” czyli powstanie nowych, kluczowych korytarzy transportowych, które rozwiną się do 2030 roku i będą wspierały rozwój branży logistycznej w Europie. Raport o nazwie „The Changing Face of Distribution.The Shape of Things to Come” (dosłownie: Zmieniająca się twarz dystrybucji.Kształt rzeczy, które przyjdą.) pokazuje osiem głównych korytarzy logistycznych, które mogą wpłynąć na rozwój logistyki w Europie.

Najbardziej nas interesujący banan / korytarz logistyczny to banan bałtycki (Baltic Banana). Region krajów, dawnych radzieckich republik nadbałtyckich połączony siecią dróg, autostrad i kolei z Finlandią, Polską, Czechami i Niemcami. Z uwagi na spore jeszcze braki w infrastrukturze perspektywa czasowa dla pełnego funkcjonowania tego korytarza może się nieco wydłużyć.

korytarze logistyczne
„Nasz” banan wg raportu „The Changing Face of Distribution”

 

Źródło: Cushman&Wakefield, Wikipedia, BigThink

Podobne wpisy:

Wschodnie przedłużenie autostrady A-4

Autostrada dwóch mórz

Nowe polskie drogi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *