Sklep e-commerce w modelu dropshippingowym – dropshipping – wady i zalety

Sklep e-commerce w modelu dropshippingowym

Dropshipping w sklepie internetowym – na czym polega?

Dropshipping w sklepie internetowym to model biznesowy, który polega na tym, że jako właściciel sprzedajesz towary, których fizycznie w momencie dokonania transakcji nie musisz mieć w sklepie stacjonarnym. Kupiony towar do klienta wysyła za Ciebie hurtownia, z którą masz podpisaną umowę. Oznacza to, że tak wdrożony model logistyczny gwarantuje Ci mnóstwo korzyści: od szybszych wysyłek towaru do klientów poprzez sposób na budowanie przewagi konkurencyjnej w danej branży aż po mniejszą odpowiedzialność za wysyłkę towaru.

Jakie są korzyści wdrożenia modelu dropshippingowego do swojego sklepu internetowego? 

Taki model logistyczny sprawia, że nie musisz mieć własnego magazynu, aby przechowywać produkty sklepu internetowego, ponieważ są one dostarczane bezpośrednio z hurtowni. Takie rozwiązanie przekłada się na oszczędności i jednocześnie ułatwia prowadzenie sklepu internetowego. Sprawia, że unikasz tzw. opóźnień w wysyłce towarów do klientów, bo możesz ten proces oddelegować hurtowni.

Model dropshipping pozwala oddelegować część obsługi logistycznej związanej z zamówieniami i wysyłką towaru do hurtowni, co zmniejsza Twój zakres odpowiedzialności i sprawia, że zyskujesz więcej czasu na inne działania marketingowe. Wystarczy, że poświęcić czas na marketing i reklamę swojego sklepu internetowego, aby te działania przełożyły się na zdobycie klienta i konwersję, czyli dokonanie zakupu w sklepie internetowym.

Jak działa dropshipping krok po kroku?

1. W Twoim sklepie internetowym klient składa zamówienie na kwotę np. 250 złotych.

2. Zamówienie klienta dzięki zautomatyzowanym systemom jest zapisane w historii, więc zawsze masz do niego dostęp i możesz zweryfikować np. ilość produktów dostarczonych do klienta czy prześledzić całą historię zamówienia.

2. Wysyłasz zamówienie elektronicznie klienta do hurtowni dropshippingowej, która obsługuje magazyn i przygotowuje zamówienie do wysyłki bezpośrednio do klienta.

3. Właściciel lub pracownik hurtowni dropshippingowej wysyła zamówienie na wskazany adres.

4. Twój zysk to nic innego jak określona marża na sprzedawanych produktach z e-sklepu.

Jakie są wady i zalety modelu dropshippingowego w sklepie internetowym? 

Model dropshippingowy ma wady i zalety, które warto przeanalizować przed wdrożeniem tego rozwiązania do swojego e-sklepu. Jeśli chcesz, by Twój sklep internetowy był zautomatyzowany, nowoczesny i działał zgodnie z obowiązującymi standardami, a klientom zapewniał jak najlepsze doświadczenia związane z e-zakupami, to warto rozważyć wdrożenie takiego udogodnienia jak dropshipping.

Zanim jednak to zrobisz, zastanów się nad tym, jakie masz oczekiwania dotyczące standardów obsługi w swoim e-sklepie, pomyśl o swoich klientach i ich oczekiwaniach, a także nad tym ile możesz zyskać po wdrożeniu takiego udogodnienia. Warto to wszystko dokładnie przeanalizować, by zdecydować, czy chcesz wdrożyć taki model biznesowy we własnym sklepie internetowym.

1. Możesz sprzedawać produkty, których nie masz w swoim sklepie stacjonarnym

Jedną z niewątpliwych zalet tego modelu logistycznego jest to, że możesz sprzedawać produkty, których fizycznie nie posiadasz w swoim sklepie stacjonarnym. Nie musisz też inwestować w towary. To oznacza, że jeśli dany produkt się nie sprzeda – nie musisz się obawiać o to, że będzie zalegał w magazynie, a Ty stracisz pieniądze.

Stosując model dropshippingowy – takie ryzyko nie istnieje. Nie musisz również starać się, aby sprzedać towar po niższej cenie byleby tylko zniknął jak najszybciej z magazynu, ponieważ tym zajmuje się za Ciebie hurtownia. Odchodzi więc kwestia odpowiedzialności i presja związana z przechowywaniem lub późniejszą sprzedażą towaru. Model biznesowy dropshippingowy pozwala oddelegować pakowanie, wysyłkę, a nawet etykietowanie towarów bezpośrednio do hurtowni, z którą masz podpisaną odpowiednią umowę o współpracy.

2. Nie musisz tracić czasu na samodzielną wysyłkę towaru do klienta – możesz to oddelegować, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na rozwój sklepu!

Model biznesowy polegający na wykorzystaniu dropshippingu w e-commerce sprawia, że nie wysyłasz samodzielnie towaru do klienta, tylko oddelegowujesz to zadanie do hurtowni, z którą współpracujesz. Zaoszczędzony czas możesz poświęcić na np. aktualizację stanów magazynowych, oprogramowania sklepowego lub działania marketingowe, które zaowocują kolejnymi klientami!

3. Nie musisz wynajmować magazynu na przechowanie towarów!

Jedną z najważniejszych zalet tego modelu biznesowego jest to, że dropshipping pozwala uniknąć kosztów związanych z wynajmem magazynu na przechowywane produkty. Jeśli np. sprzedaż w danym miesiącu jest mniejsza, nie musisz się martwić o to, że produkty będą zalegać na magazynie i nie odczuwasz presji związanej z ich jak najszybszą sprzedażą.

Standardowy model sprzedażowy w sklepie internetowym jest taki, że wymaga wynajęcia dużej powierzchni magazynowej np. w przypadku sklepów ze sporym i zróżnicowanym asortymentem, co jednocześnie wiążę się z wysokimi kosztami miesięcznego utrzymania takiej przestrzeni. Model dropshippingowy sprawia, że nie masz tych kosztów. Aby założyć sklep internetowy potrzebujesz jedynie dobrego komputera, połączenia z internetem, podpisanej umowy z hurtownią dropshippingową, której oddelegujesz kwestie wysyłki towarów do klientów i możesz zacząć zarabiać!

4. Zautomatyzowany sklep w e-commerce – jeszcze więcej czasu na rozwój e-sklepu!

Możliwości związane z automatyzacją e-sklepu są ogromne, dlatego to kolejny powód, z którego warto skorzystać! Właściwa synchronizacja własnego e-sklepu z hurtownią dropshippingową nie zajmuje dużo czasu i sprawia, że zamówienia są przesyłane automatycznie, ale to nie wszystko! To również w pełni zautomatyzowane stany magazynowe, które oszczędzają Twój cenny czas i otrzymywanie wszelkich istotnych informacji na bieżąco np. o statusach przesyłek. Warto również skorzystać z usługi fulfillment dla e-commerce, aby oddelegować zarządzanie własnym sklepem internetowym naszej firmie i zyskać więcej czasu na działania marketingowe lub kontakt z klientami.

5. Możliwość oddelegowania wysyłki towaru bezpośrednio do klienta

Obowiązki związane z pakowaniem zamówień z Twojego sklepu internetowego i inne czynności logistyczne możesz dzięki modelowi dropshippingowemu oddelegować hurtowni lub skorzystać z jednej z naszych usług. Kompleksowa obsługa logistyczna pozwoli Ci oddelegować nam zakres obowiązków związanych z prowadzeniem sklepu internetowego – od etykietowania produktów, po przygotowanie ich na specjalne akcje promocyjne, po wdrożenie modelu dropshippingowego w Twoim sklepie e-commerce, aż po wysyłkę towarów do klienta w terminie. Takie działania oznaczają, że zyskujesz mnóstwo czasu wolnego, który możesz poświęcić bliskim lub przeznaczyć na rozwój swojego sklepu internetowego. W przypadku dropshippingu cały proces związany z przygotowaniem przesyłki do transportu i zlecenie transportu jest oddelegowane firmie zewnętrznej.

6. Nieograniczone możliwości rozwojowe 

Działalność sklepu w modelu dropshippingowym sprawia, że jako właściciel sklepu nie musisz inwestować zbyt dużej ilości gotówki w produkty, a możesz korzystać z wielu nieograniczonych możliwości. Np. możesz mieć kilka e-sklepów działających w różnych branżach i każdy bez stacjonarnego magazynu, dzięki czemu osiągasz nie tylko więcej korzyści, ale przede wszystkim możesz pozwolić sobie na to, by dywersyfikować swoje dochody i korzystać z tego, aby więcej zarabiać w różnych branżach.

7. Błyskawiczna wysyłka towaru do klienta, brak opóźnień i lepsze doświadczenia klienta

Zaletą dropshippingu jest to, że oddelegowane obowiązki związane z wysyłką towaru do klienta sprawiają, że on szybciej do niego dociera, co przekłada się na brak opóźnień, większe przywiązanie klienta do marki i Twojego e-sklepu! Hurtownie dropshippingowe mają bardzo dobrą organizację pracy, dlatego wysyłają towary do klientów niemal od razu po przysłaniu zamówienia z e-sklepu, dlatego warto rozważyć oddelegowanie tych obowiązków.

Im szybciej dotrze towar do klienta, tym większa szansa na jego pozytywne doświadczenie z Twoim sklepem. Właśnie dlatego warto oddelegować obsługę hurtowni w modelu dropshippingowym lub zlecić to nam.

Jakie są wady modelu dropshippingowego w e-commerce? 

1. Brak kontroli towaru w modelu dropshippingowym 

Jako właściciel e-sklepu, który oddelegowuje obsługę hurtowni, masz ograniczone możliwości kontrolowania towarów w swoim e-sklepie. Przede wszystkim głównie dlatego, że wszelkie procesy odbywają się automatycznie, dlatego nie możesz ich w pełni kontrolować.

Jako właściciel e-sklepu, który oddelegowuje towar do hurtowni, musisz pamiętać, że nie masz możliwości kontrolowania towaru, sposobu jego zapakowania, ani tego w jaki sposób będzie dostarczony do klienta. Współpraca z hurtownią dropshippingową odbywa się na określonych zasadach, dlatego warto pamiętać o ograniczeniach, które z niej wynikają.

Brak konieczności samodzielnego magazynowania i pakowania towaru jest zaletą, ale dla niektórych osób ograniczenia związane z wysyłką towaru i jego pakowaniem są nie do zaakceptowania, ponieważ chcą bardzo kontrolować ten proces.  Warto zadać sobie pytanie – jakie kwestie są dla Ciebie ważniejsze: oddelegowanie odpowiedzialności za zapakowanie i wysyłkę towaru do klienta i możliwość zaoszczędzenia większej ilości czasu czy pewne ograniczone opcje, jak niemożliwość zweryfikowania tych procesów logistycznych. Ta kwestia odpowiedzialności pozwala upewnić się czy model dropshippingowy jest czymś odpowiednim dla ciebie.  

Oddelegowanie tej części odpowiedzialności za towar hurtowni z którą współpracujesz z jednej strony jest zaletą, a z drugiej wadą, ponieważ nie jesteś w stanie zweryfikować czy towar będzie dobrze zapakowany, w odpowiedniej ilości zgodnej ze specyfikacją zamówienia i jednocześnie w takim stanie, w jakim jest zamawiany. Jednak wiele hurtowni dopshippingowych oferuje błyskawiczne wysyłki towaru do klienta i to jest sposób na odpowiednią przewagę konkurencyjną w branży, o której warto pamiętać. Czas realizacji zamówienia ze sklepu internetowego jest ważny dla większości klientów, dlatego warto się na to zdecydować, aby podjąć współpracę ze sklepem internetowym i hurtownią. Pierwszy powodem jest to, że możesz w ten sposób uzyskać przewagę konkurencyjną i jednocześnie przekonać klientów do swojego sklepu internetowego. Wielu klientów, gdy szuka towaru decyduje się na zakupy w takim sklepie, który możesz się pochwalić szybką wysyłką. 

2. Zbyt duża konkurencja 

Działanie w modelu droppshippingowym powoduje zbyt dużą konkurencję ze względu na łatwość założenia takiego sklepu, co czasami powoduje zbyt dużo wątpliwości właścicieli e-sklepów. Niski próg wejścia do branży powoduje, że niektóre osoby mają obawy przed działaniem w tym modelu. Minusem jest to, że hurtownie proponują te same ceny dla wszystkich, dlatego sprzedawcy często nie mają zbyt dużych możliwości negocjowania cen i warunków współpracy. Jeśli ceny produktów w e-sklepach będą zbyt wysokie, to klienci są bardziej skłonni do tego, by robić zakupy u konkurencji.

3. Zbyt niskie marże 

Działanie na niskich marżach jest spowodowane zbyt dużą konkurencją, ale pamiętaj, że to Ty jako właściciel e-sklepu ustalasz wysokość marży na których zarabiasz. Jeśli marże są zbyt małe, oznacza to, że musisz sprzedać jak najwięcej produktów.  

4. Brak możliwości spersonalizowania oferty sklepu i produktów

Jeśli decydujesz się na prowadzenie sklepu w modelu dropshippingowym, to wszelkie informacje i zdjęcia otrzymujesz wprost od hurtowni. Nie masz w związku z tym możliwości personalizacji produktów czy oferty, która często właśnie jest czynnikiem zachęcającym do zakupów. 

5. Trudności ze zwrotem towarów

W przypadku współpracy z hurtownią dropshippingową, klient nie ma możliwości zwrócenia do niej towaru ze względu na to, że to współpraca B2B, czyli pomiędzy dwoma firmami – Twoim sklepem i hurtownią, a nie sprzedaż detaliczna. Wszelkie zwroty są oczywiście możliwe, ale musisz je wliczyć w koszty firmowe i zaplanować przestrzeń na przechowywanie takich produktów. Jeśli masz w sklepie produkty oferowane od różnych hurtowni, to w przypadku zwrotów towarów – koszty są nieuniknione. Jedynym rozwiązaniem jest dobra kalkulacja cen, oszacowanie właściwej marży pozwalającej na satysfakcjonujący zysk ze sprzedaży towaru. Istotne jest również takie ustalenie cen, abyś pomimo rosnących kosztów, mógł zarobić na sprzedaży produktów.

Działanie w modelu dropshipping – czy to się opłaca?

Czy działanie w modelu dropshippingowym się opłaca? Oczywiście, ale pod warunkiem dobrej współpracy z hurtownią, przygotowania przemyślanego wcześniej planu działania i rozwoju sklepu e-commerce oraz odpowiedniego wycenienia produktów i określenia wysokości marż. Na tej podstawie możliwe jest osiągnięcie sukcesu i dobrych zarobków, ale warto pamiętać, że wiele zależy od relacji z hurtownią i szybkich wysyłek zamówień do klientów. Przeprowadzenie gruntowej analizy rynku pod względem dostępnego asortymentu pozwoli Ci wybrać najlepsze produkty do Twojego e-sklepu, a zrozumiałe i przejrzyste warunki zwrotów – ułatwią prowadzenie e-sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *